Jakie substancje nawilżające w kosmetykach są skuteczne ?

Jakie substancje nawilżające w kosmetykach są skuteczne ?

Jakie są najlepsze substancje nawilżające w kosmetykach?

Kosmetyki nawilżające to duża grupa specyfików o bardzo zróżnicowanych zasadach działania. Plebiscyt na najskuteczniejsze środki pozostanie na zawsze nierozstrzygnięty, ale tym artykułem chcę zwrócić uwagę na dwie niezwykle wydajne substancje.

Od czego zależy skuteczność nawilżenia?

Skóra każdego człowieka jest inna, ale przecież budujące ją komórki są zbudowane niemal w bliźniaczy sposób. Wielkie różnice są generowane przez używane kosmetyki oraz sposób dbania o zdrowie skóry lub przebyte choroby. Oczywiście nie mogą one zmienić składu chemicznego błon komórkowych, który utrzymuje się w pewnych ogólnych granicach, ale zmienia się fizjologia poszczególnych komórek lub ich grup. Skuteczność nawilżania będzie więc pochodną efektywności zastosowanego specyfiku oraz czegoś, co nazywa się podatnością osobniczą – indywidualnych parametrów skóry każdego człowieka.

Co nawilża?

Nawilżanie kojarzy się z wodą i poniekąd słusznie, ale tylko przy założeniu, że masz na myśli wodę albo zawartą w komórkach, albo w substancji międzykomórkowej. Gdyby bowiem polać skórę wodą dejonizowaną, to doszłoby do wysuszenia skóry. Za zachowanie wilgotności komórek odpowiadają przede wszystkim specyficznie zbudowane błony komórkowe, natomiast istotnę międzykomórkową nawilża woda zgromadzona np. dzięki kwasowi hialuronowemu. Te ostatni jest syntetyzowany przez komórki warstwy podstawnej i skóry właściwej, natomiast za skład błon komórkowych odpowiada z osobna każda komórka. Tutaj pojawia się problem z zaopatrzeniem w kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do budowy prawidłowej struktury błony. Właśnie na dostarczeniu tych kwasów skupia się większość strategii nawilżenia.

Obecność kwasów tłuszczowych o wiązaniach nienasyconych jest charakterystyczna dla świata roślin. Dwie z nich – słodki migdał i magnolia – mają bardzo wysoką zawartość właśnie tych kwasów, które są niezbędne do budowy ludzkich błon komórkowych. Odpowiedź więc wydaje się jasna: doskonale nawilżają  olejek ze słodkich migdałów, wyciąg z magnolii. 

Wśród substancji nawilżających obecnych w kosmetykach możemy wymienić:

  • Gliceryna (glicerin) - humekant, alkohol wielowodorowy

  • Alantoina - Pochodna mocznika, ma działanie regenerujące, poprawia odnowę naskórka, nawilża, wygładza i zmiękcza skórę.

  • Karagenian - wyciąg z alg (krasnorost chrząstnicy kędzierzawej / chondrus crispus) - nawilża poprzez zmniejszenie utraty wody oraz tworzy film na skórze.

  • Kwas hialuronowy (hyaluronic acid) - ma za zadanie utrzymanie nawilżenia skóry. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się, co prowadzi do wiotczenia skóry i widocznych zmarszczek. Połowa kwasu hialuronowego w organizmie zlokalizowana jest w skórze właściwej oraz przestrzeni międzykomórkowej. Kwas hialuronowy jako antyoksydant chroni także skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Z uwagi na higroskopijność kwasu hialuronowego nawilża on skórę, wygładza i ujędrnia.

  • skwalan (squalane)

  • skwalen (squalene)

  • wosk pszczeli

  • kolagen (collgen)

Jak stosować?

Olejek migdałowy i wyciąg z magnolii są często dodatkami do kosmetyków. Niestety, jeśli zostaną użyte w połączeniu z silnymi detergentami, na przykład laurylowymi związkami sodu, to ich pozytywne działanie zostanie zniesione przez negatywny wpływ innych składników. Jeśli więc kosmetyki mają nawilżać, to nie mogą zawierać substancji, które mogłyby uszkadzać błony komórkowe (a laurylosiarczan właśnie do tego jest wykorzystywanych na przykład w laboratoriach mikrobiologicznych). W niektórych sklepach, szczególnie tych, które prowadzą sprzedaż kosmetyków ekologicznych i organicznych, można kupić czyste olejki i wyciągi. Jeśli są one odpowiednio wysokiej jakości, to można je wykorzystać przy produkcji domowych kosmetyków lub używać w stanie surowym, przy czym w tej ostatniej formie mogą okazać się niezbyt wydajne – pamiętaj, że skóra może przyjąć tylko określoną ilość substancji i nie może zgromadzić zapasu kwasów tłuszczowych na później, ani wbudować w błonę większej ilości, niż jest potrzebna. Dlaczego natomiast tak ważna jest odpowiednia jakość preparatu? Błona komórkowa po swojej wewnętrznej i zewnętrznej stronie zbudowana jest inaczej. Skład błony jest sygnałem do rozpoczęcia określonego działania, w tym także do samozniszczenia komórki – zdecydowanie nie jest to ten efekt, który chcesz osiągnąć, a może do niego dojść, jeżeli stosowany preparat będzie zawierał niewłaściwą mieszankę kwasów tłuszczowych. Nigdy więc nie kupuj kosmetyków nieznanego pochodzenia, a ufaj tylko tym, które są na pewno bezpieczne dla skóry. 

Ekologiczny olejek migdałowy znajduje się w naturalnym olejku WISE (TUTAJ SKLEP)

Moist Booster WISE z kwasem hialuronowym w naszm sklepie (TUTAJ)